23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Transport zboża z Ukrainy. Zbudujmy port zbożowy zamiast CPK?

KRIR zwróciła się do ministra rolnictwa z propozycją stworzenia możliwości tranzytu ukraińskich zbóż poprzez port zbożowy.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją na rynku zbóż oraz mając na uwadze położenie geopolityczne Polski, przewiduje się, że import zbóż z Ukrainy będzie powracał i uderzał w polskich rolników – pisze zarząd KRIR w liście do MRiRW.

I proponuje stworzenie nowego sposobu tranzytu dla zboża z Ukrainy poprzez Polskę. „Jednakże, aby to osiągnąć, musimy zadbać o infrastrukturę, która umożliwi przewóz większej ilości zboża. W tym celu proponujemy budowę Portu zbożowego o dużej przepustowości z infrastrukturą kolejową.” – czytamy w piśmie KRIR.

KRIR zauważa dalej, że taka inwestycja będzie korzystna dla polskich rolników, którzy będą mieli możliwość sprzedaży swojego zboża po cenie zbliżonej do ceny światowej, ale również dla rozwoju naszego kraju. Taki port zbożowy przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy.

„Proponowane rozwiązanie, czyli budowa Portu zbożowego o dużej przepustowości z infrastrukturą kolejową, pozwoli uniknąć zniszczenia polskiego rolnictwa, które mogłoby wyniknąć z braku rynku zbytu dla polskiego zboża. W związku z tym, zamiast inwestować w budowę Centralnego Portu Lotniczego, który z pewnością pochłonie znaczne środki finansowe, proponujemy przekierowanie tych środków na budowę portu zbożowego.” – twierdzą władze KRIR.

Dodają, że taka inwestycja da polskim rolnikom szansę na sprzedaż swojego zboża po konkurencyjnej cenie, co z kolei przyczyni się do rozwoju i przetrwania polskiego rolnictwa oraz poprawy sytuacji gospodarczej kraju.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.