21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Robert Telus nowym ministrem rolnictwa

Prezydent Andrzej Duda powołał Roberta Telusa na funkcję ministra rolnictwa oraz Janusza Cieszyńskiego na funkcję ministra cyfryzacji.

Nowy minister rolnictwa urodził się w 1969 roku. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej.

Od 2007 roku jest posłem PiS, obecnie pełni funkcję szefa sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a dodatkowo od 2021 roku jest członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego.

Stoi też na czele podkomisji stałej do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej i podkomisji ds. monitoringu zwalczania ASF. Dodatkowo Telus jest zastępcą przewodniczącego w podkomisji do spraw OZE, a także zasiada w sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz w podkomisji do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach, i komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Nowy minister jest również zastępcą przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”, a także przewodniczącym Łódzkiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Nowy minister rolnictwa prowadzi 60 ha gospodarstwo ekologiczne w Ostrowie k. Opoczna (woj. łódzkie). Na niemal połowie swojego areału uprawia kukurydzę, pszenicę, żyto i owies. Większą część stanowią łąki. Połowa prowadzonego przez Telusa gospodarstwa (ok. 32 ha) to dzierżawy od osób prywatnych i KOWR-u.

Dodatkowo nowy szef resortu rolnictwa prowadzi hodowlę zachowawczą konika polskiego. Stado objęte jest kontrolą Instytutu Zootechniki w Balicach i Polskiego Związku Hodowców Koni.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.