14 grudnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Spada spożycie ziemniaków. Posmakuje nam kartoflana parówka?

Z roku na rok spada spożycie ziemniaków. Czy polubimy potrawy z ziemniaka w nowej odsłonie? Naukowcy z Poznania proponują parówki.

Spożycie ziemniaków spada. Mimo atrakcyjnych cech, cennych wartości odżywczych i wszechstronnych możliwości wykorzystania, tradycji ziemniaki nie są naszym narodowym super food. Szansą na zmianę nastawienia polskich konsumentów do tego warzywa może być jego nowa odsłona. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zakończyli właśnie prace nad… parówką z ziemniaka.

Ziemniaki wychodzą z mody

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), spożycie ziemniaków w Polsce drastycznie spada. W 1960 r. statystyczny Polak jadł 223 kg ziemniaków. Prawie trzy dekady później, w 1989 było to już tylko 143 kg, a w 2016 – 97 kg. W sezonie 2020/2021, według szacunków IERiGŻ, spożycie wyniosło 90 kg/mieszkańca. W tym ziemniaków nieprzetworzonych już tylko 67,7 kg/mieszkańca.

Według GUS w 2023 r. nastąpił spadek spożycia większości podstawowych artykułów żywnościowych. Urząd oszacował przeciętne roczne spożycie ziemniaków w 2022 r. na 94 kg na 1 osobę. Poziom spożycia żywności zależy w dużym stopniu od dochodów osiąganych przez gospodarstwa domowe. Ale wpływają na to również panujące trendy, nawyki żywieniowe, ceny produktów żywnościowych oraz miejsce zamieszkania. Gospodarstwa domowe zamieszkujące tereny wiejskie charakteryzują się nieco innym modelem żywienia niż gospodarstwa domowe mieszkające w miastach. Na wsi wystąpiło wyższe spożycie m.in. pieczywa i produktów zbożowych, mięsa, ziemniaków oraz cukru. Natomiast w miastach – warzyw (oprócz ziemniaków), owoców, serów i twarogów oraz wód mineralnych i źródlanych.

Parówka poprawi spożycie ziemniaków?

Na pomysł stworzenia wegańskich parówek z ziemniaka, wpadli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod przewodnictwem dr hab. Przemysława Kowalczewskiego. Kiełbaski roślinne (PBS), które mogą być używane zarówno jako część dania głównego (np. hot dog), ale również jako przekąska, cieszą się sporą popularnością. Producenci żywności wegańskiej coraz bardziej upodabniają je do mięsnych odpowiedników. Naukowcy z Poznania podkreślają, że produkty zwierzęce są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych oraz żelaza, podczas gdy produkty roślinne niestety często charakteryzują się niższą wartością odżywczą. Dlatego też, według nich, projektanci żywności wegańskiej muszą pamiętać o uzupełnianiu jej o składniki odżywcze deficytowe w diecie roślinnej, takie jak żelazo, witamina B12, czy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zalety białka z ziemniaka

Analizując skład wegańskich kiełbasek, ich producenci koncentrują się na roli i rodzaju białek w nich stosowanych. Najczęściej stosowane są izolaty białka sojowego, białko grochu i gluten pszenny. Badania wykazały, że izolaty białka sojowego mogą znacząco poprawić teksturę kiełbas warzywnych, zapewniając bardziej mięsny smak w ustach. Podobnie wykazano, że białko grochu zwiększa retencję wilgoci i ogólną soczystość produktu.

Wśród nowych białek zyskujących na popularności pojawiło się białko ziemniaczane. Jest to produkt otrzymywany z soku ziemniaczanego podczas procesu produkcji skrobi. Eksperci podkreślają, że białko ziemniaczane ma bardzo wysoką wartość odżywczą. A także może służyć jako źródło żelaza i związków biologicznie czynnych, które mają korzystny wpływ na przebieg chorób przewodu pokarmowego. Wykazano, że połączenie różnych białek roślinnych, w tym białek ziemniaczanych, umożliwia uzyskanie optymalnych właściwości funkcjonalnych kiełbas wegańskich.

Nowoczesna technologia, korzyści dla ludzi

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stworzyli produkt szyty na miarę dzisiejszych czasów. Czyli nowoczesny, wygodny w użyciu, zdrowy, stworzony dla postępowych, poszukujących nowości konsumentów. Wykorzystano przy tym technologię ekstrudowania – metodę, dzięki której parówka uzyskała doskonałą konsystencję przy maksymalnym wykorzystaniu jej wartości odżywczych. Konsumenci dostaną więc produkt bardzo podobny do tego tradycyjnego, który znają.

Ale to nie wszystko. Nowa parówka uznana została za pełnowartościowy element diety, bogaty w składniki odżywcze, dzięki zastosowaniu białka ziemniaczanego. Białko to jest zdrowe dla ludzi. Oprócz wspierania leczenia stanów zapalnych układu pokarmowego, ma ono również działanie przeciwnowotworowe. Poza tym sok ziemniaczany dotąd nie był wykorzystywany, a jedynie traktowany jako odpad. Dzięki nowemu zastosowaniu dostanie drugie życie, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

Źródło: agronomist.pl

Zobacz też: https://www.pprol.pl/janusz-piechocinski-jak-ugryzc-nowalijki/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.