12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Czy to koniec sporu o ukraińskie zboże?

- Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Deklaracja padła po wtorkowym spotkaniu online z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim i ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem.

– Spotkanie z ministrem Litwy i z ministrem Ukrainy na temat tranzytu przez Polskę zboża. Dogadaliśmy ważną sprawę. Od jutra kontrole z granicy ukraińsko-polskiej, jeśli chodzi o zboże, które jedzie w tranzycie przez Litwę, będą prowadzone na terenie Litwy, w porcie litewskim – poinformował podczas briefingu Telus.

15 września Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski, która natychmiast wprowadziła zakaz na własną rękę. W odpowiedzi na informację o przedłużeniu polskiej blokady Kijów złożył oficjalną skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

O tego czasu czasu spór narastał, ale jednocześnie media donosiły o próbach porozumienia ws. ukraińskiego zboża. Na razie kryzysu nie udało się jednak zażegnać.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.