2 grudnia 2023

Gryn o zakazie przywozu produktów rolnych z Ukrainy: samo zamykanie to za mało, gdzie jest agroport?

Rozwiązaniem problemu z ukraińskim zbożem jest budowa agroportu i rozbudowa magistrali kolejowej - tłumaczy Wiesław Gryn ze stowarzyszenia „Oszukana Wieś”.
Wiesław Gryn, Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”
Wiesław Gryn, Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”

Jest to kontynuacja działań podejmowanych przez rząd od dłuższego czasu, który nazwałbym „gaszeniem pożaru”. Przez półtora roku nie zostały podjęte żadne skuteczne działania, czyli nie rozbudowano agroportu w Gdańsku czy nie stworzono infrastruktury do transportu zboża z Ukrainy i ze wschodniej

Jednocześnie, w mniejszej ilości, ale zboże nadal jest z Ukrainy wwożone – wjeżdża kukurydza czy żyto. Widzimy wciąż wagony zbożowe, których sukcesywnie przybywa, jadące z Chełma, Hrubieszowa czy Medyki.

Jest zatem potrzeba uszczelnienia systemu, ale to nie rozwiąże problemu. Rozwiązaniem jest budowa agroportu i rozbudowa magistrali kolejowej. Ukraina to nasz sąsiad i musimy się przyzwyczaić, że będziemy z nią nadal współpracować gospodarczo – nie da się zbudować kolejnego muru. Trzeba to uregulować, ale nie konfliktem z Unią Europejską, od której w tym samym czasie domagamy się pieniędzy.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.