12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Karol Dobrowolski: Ukraińscy przemysłowcy rolni pokazali nam, na czym polega skuteczny lobbing

Przemysłowcy rolni z Ukrainy pokazali nam, na czym polega skuteczny lobbing interesów - nie tylko we własnym kraju (to oczywiste), ale także w UE i jej strukturach.
Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej
Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Fot. Mirosław Gleb

Jednocześnie uświadomili nam, że to właśnie Polska straciła półtora roku, aby budować własną narrację w oparciu o precyzyjne analizy. Czy my mamy jakiś system? Przecież mieliśmy full position. Należało proponować różne warianty: od kontyngentów ilościowych po kaucję reeksport.

Dobrze, że za trzy tygodnie kończy się spektakl wyborczy i sondaże przestaną mieć aż takie znaczenie. Ukraina musi zrozumieć, że uruchomienie w szybkim czasie ogromnego potencjału produkcji będzie zaburzało jej relacje z UE na wielu płaszczyznach. Co mają powiedzieć politycy tysiącom polskich rolników, którzy dali schronienie pod własną strzechą sąsiadom? A teraz zagrożony jest ich wielopokoleniowy warsztat pracy.

UE i Polska muszą dać w perspektywie gwarancję, że Ukraina będzie miała alternatywny korytarz dystrybucji produkcji na zachód i dalej w świat. Stąd potrzebna jest magistrala kolejowa i Agroport nad Bałtykiem (nie tylko na suche produkty).

Ps. Embargo takie czy inne jest oczywistą porażką. Te wojnę możemy wygrać tylko na rozwiązania, nie na sankcje! Warszawa i Kijów to nie Moskwa.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.