20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ukraina: nawet 50-proc. spadek powierzchni zasiewów wiosennych

Powierzchnia zasiewów wiosennych na Ukrainie może w tym roku zmniejszyć się o ponad połowę w porównaniu do stanu w 2021 r.

Jak podaje ukraiński minister rolnictwa Roman Leshchenko, cytowany przez agencję Reuters, na Ukrainie powierzchnia wiosennych zasiewów zmniejszy do około 7 milionów hektarów, w porównaniu do 15 milionów hektarów oczekiwanych przed rosyjską inwazją.

Prognozy dotyczące siewów wiosennych obejmują zboża, takie jak jęczmień i kukurydza, a także inne uprawy, takie jak burak cukrowy, słonecznik i soja.

Problem suszy

Ponadto, ukraińskie ministerstwo wezwało rolników do zasiania większej ilości pszenicy jarej, gryki, owsa, prosa i jęczmienia jarego. W zeszłym roku zasiano tylko 176 tys. hektarów pszenicy jarej, ponieważ kraj ten jest tradycyjnym hodowcą pszenicy ozimej.

Z wypowiedzi Leshchenko dla Reutersa wynika, że rolnicy zasiali łącznie 6,5 miliona hektarów pszenicy ozimej na zbiory w 2022 roku, ale obszar zbiorów z powodu wojny może wynieść tylko około 4 milionów hektarów.

Problemem na Ukrainie jest również pogłębiający się deficyt opadów, który może wpłynąć wkrótce na kondycję i stan upraw.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.