20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Polska jest samowystarczalna żywnościowo

– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć obywateli żywnościowo, jesteśmy w stanie zabezpieczyć uchodźców, którzy przybywają do naszego kraju z Ukrainy – podkreślił wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Kaczmarczyk otworzył drugi dzień VII Międzynarodowego Forum Sektora Wołowiny zorganizowanego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny.

Wiceminister Kaczmarczyk przypomniał, że Polska jest dużym producentem żywności w Europie i jej znaczącym eksporterem. Obecnie jesteśmy na 3 miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniosła ok. 37,4 mld EUR (ok. 170,8 mld zł), co oznaczało wzrost o 9% w stosunku do 2020 roku, gdzie wartość eksportu wyniosła ponad 34 mld EUR. Wiceminister zaznaczył, że ponad 37 mld EUR to najwyższy w historii poziom eksportu żywności a dane dotyczące wielkości produkcji artykułów rolno-spożywczych oraz poziomu eksportu tych artykułów, wskazują na dużą rezerwę w jej dysponowaniu. Oznacza to, że żywności w Polsce nie zabraknie.

– To są miejsca, w których możemy mówić o sukcesach, bo uważamy, że Polska jest samowystarczalna, a jednocześnie jest w stanie bardzo mocno wchodzić na rynki europejskie, na rynki poza UE – powiedział sekretarz stanu.

Zielony Ład do zmiany?

– Podkreślam po raz kolejny: Polska jest bezpieczna jeżeli chodzi o żywność, a świadczą o tym liczby. Polska, jeżeli chodzi o samą produkcję zbóż, 80% tej produkcji wykorzystuje na własnym rynku, natomiast kolejne 20% eksportuje. Podobnie jest w innych branżach, np.: w drobiu jest to 40% – reszta eksport, w wołowinie 25% – reszta eksport, w cukrze 60% – reszta eksport – wyliczał wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

Wiceminister wspomniał też o konieczności zrewidowania unijnych strategii środowiskowych, od których w sytuacji wojny w Ukrainie powinno się odejść.

– To nie jest czas na wszelkiego rodzaju elementy, które mają ograniczać produkcję. Jest to czas na produkcję. Jesteśmy w stanie zagospodarować tę glebę w całości, by produkować żywność, która jest tak bardzo potrzebna w tym momencie w Europie, w tym momencie na świecie – powiedział sekretarz stanu w MRiRW.

– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć obywateli żywnościowo, jesteśmy w stanie zabezpieczyć uchodźców, którzy przybywają do naszego kraju z Ukrainy – podkreślił wiceminister Norbert Kaczmarczyk.

Źródło: MRiRW

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.