20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

KE wymijająco ws. rekompensowania skutków wzrostu cen energii

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny, gdzie był pytany o decyzje Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na brak konkretów w komunikacie KE. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Bezpieczeństwo żywnościowe

– Dyskutujemy o wołowinie, ale powinniśmy mówić znacznie szerzej – o bezpieczeństwie żywnościowym – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji mamy wystarczające zapasy żywności w Europie, aby wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

– Jednak ze względu na działania wojenne w Ukrainie może tam dojść do niemożliwości przeprowadzenia siewów, gdyż na terenach opanowanych przez agresora zabijani są rolnicy wychodzący na pola – poinformował wicepremier powołując się na swoją rozmowę z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Zielony Ład do zmiany?

Szef resortu rolnictwa podkreślił w tym kontekście konieczność rewizji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu, jak chociażby w zakresie wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał wicepremier Kowalczyk.

Źródło: MRIRW
Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.