20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Minister rolnictwa: teraz najważniejsza jest pomoc Ukrainie w eksporcie zboża

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że Polsce niedobór żywności nie grozi - mamy zapas w postaci eksportu, który możemy zmniejszyć, jeśli będzie to konieczne.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi w wywiadzie dla programu III Polskiego Radia powiedział, że najważniejszym zadaniem, które stoi obecnie przez Polską i Unią Europejską jest wsparcie Ukrainy w eksporcie zbóż i żywności, który jest obecnie zablokowany przez wojnę.

– Potrzeby eksportowe Ukrainy to ok. 4-5 mln ton miesięcznie, natomiast my możemy przewieść 1-2 mln ton, m.in. ze względu na ograniczenia w taborze kolejowym czy innym sprzęcie – powiedział Kowalczyk. Przypominał jednak, że 12 maja UE oświadczyła w komunikacie, że będzie wspierać eksport z Ukrainy, m.in. dostarczając samochody do transportu, wagony, maszyny do przeładunku oraz koordynując cały proces.

Minister zapewnił po raz kolejny, że Polsce niedobór żywności nie grozi. – Mamy zapas w postaci eksportu o wartości 40 mld zł, który – w razie konieczności – możemy nieco zmniejszyć – powiedział.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.