22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Będą wyrywkowe kontrole jakości zboża w magazynach w Polsce

Minister rolnictwa Robert Telus zlecił Głównemu Inspektoratowi Weterynaryjnemu przeprowadzenie wyrywkowych kontroli jakości zboża w magazynach w Polsce.

Podczas zorganizowanej późnym wieczorem konferencji prasowej po posiedzeniu Sztabu Kryzysowego w KPRM, Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że zlecił Głównemu Inspektoratowi Weterynaryjnemu przeprowadzenie wyrywkowych kontroli jakości zboża w magazynach w Polsce.

Żebyśmy byli pewni, że mamy zboże dobrej jakości, takiej, która gwarantuje bezpieczeństwo Polaków – podkreślił minister rolnictwa.

– W czasie wojny mamy też takich ludzi, którzy chcą na tej wojnie zarobić. Ja się z tym nie zgadzam (…) będę robić wszystko, aby tych, którzy chcą nieuczciwie zarobić na wojnie odpowiednio ukarać – przyznał też minister.

Działania MRiRW są bowiem reakcją na na informacje o oszustwie, polegającym na zakupie przez polskie młyny pszenicy deklarowanej jako polska, która w rzeczywistości okazała się być ukraińskim zbożem technicznym.

Minister Telus zapowiedział również, że w środę (12 kwietnia) zwróci się do ministrów z „5 krajów frontowych, by wspólnie zmienić projekt przedłużenia bezcłowego importu zboża z Ukrainy”.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednocześnie, że musimy wspólnie dążyć, aby napływające z Ukrainy produkty rozłożyć równomiernie na terenie UE.

Telus mówił też o priorytecie transportu zboża od granicy do innych krajów, zarówno drogowy, jak i kolejowy.

– Przekładamy priorytety na zboże. To jest teraz najważniejsze. Zboże jest najważniejsze w portach oraz na torach i będziemy robić wszystko, aby jak najszybciej zboże z Polski wyeksportować – podkreślił minister.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.