22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Krajowe młyny oszukane. Zboże techniczne sprzedane jako spożywcze

Wszczęto śledztwo o oszustwo w sprawie sprzedaży zboża technicznego z Ukrainy jako domniemanego zboża polskiego.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, oszukane zostały największe krajowe młynarnie. Zboże techniczne z Ukrainy zostało sprzedane jako polskie spożywcze największym producentom mąki w kraju.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu rozpoczęła śledztwo o oszustwo, po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

Według „Rz”, pokrzywdzonymi są trzy firmy z grupy największych krajowych producentów mąki, które kupiły pszenicę deklarowaną jako polską od firm pod Hrubieszowem, a w rzeczywistości sprzedano im ukraińskie zboże, wjeżdżające do Polski jako techniczne.

W śledztwie dotyczącym sprzedaży zboża do trzech młynów ujawniono, że od września do listopada 2022 r. firmy kupiły aż 1025 ton pszenicy. Jak wyjaśniała w rozmowie z Rzeczpospolitą prok. Anna Rębacz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zamościu firmy te nie wiedziały, że zboże pochodzi z Ukrainy.

– Postępowanie zostało wszczęte w sprawie doprowadzenia trzech podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej o wartości 1,5 mln zł. Nastąpiło to poprzez wprowadzenie w błąd osób ze spółek zbożowych co do kraju pochodzenia pszenicy. W śledztwie na razie nie postawiono zarzutów – mówiła Rębacz.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.