20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Wojciechowski: 2 marca KE przedstawi możliwe działania w sprawie nawozów

- 2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji, europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Janusz Wojciechowski
Europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fot. screen/https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1491717073118109697/photo/3

„2 marca Komisja Europejska, na bazie polskiej propozycji i dzięki inicjatywie polskiego premiera i polskiego komisarza, przedstawi zestaw możliwych działań, akceptowalnych przez państwa członkowskie” – oświadczył Wojciechowski.

Wojciechowski przypomniał, że wśród polskich propozycji znalazł się zerowy VAT na nawozy, zwolnienie produkcji nawozów z ETS i dopłaty do nawozów.

Komisarz Wojciechowski odniósł się do sytuacji rynkowej polskich rolników. Zwrócił uwagę na przyjętą niedawno ustawę wdrażającą dyrektywę o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych w obrocie towarami rolnymi. „Ta dyrektywa daje instrumenty prawne, żeby rolników bronić przed nadużyciami sieci handlowych czy generalnie odbiorców towarów rolnych” – podkreślił.

Wojciechowski przypomniał też, że unijna rada ministrów ds. rolnictwa poparła ostatnio przedstawioną przez niego propozycję tzw. rolnictwa węglowego. „Chodzi o płacenie w przyszłości rolnikom za to, co robią za darmo – za dobre praktyki rolnicze, powodujące wiązanie CO2 w glebie” – wyjaśnił. Komisarz mówił w tym kontekście m.in. o ekstensywnym wypasie na użytkach zielonych czy stosowaniu naturalnego obornika.

Rządowy plan strategiczny

Ponadto Wojciechowski zauważył, że polski plan strategiczny dla rolnictwa powinien rolników przygotowywać do tego typu rozwiązań. Dodał, że unijna polityka rolna zmieniła się na korzyść państw członkowskich. W efekcie: „Bruksela nie narzuca wszystkiego. Plan strategiczny jest krajowy i wiele odpowiedzi na kluczowe pytania zależy od rządów poszczególnych państw” – tłumaczył.

Sejmowa komisja rolnictwa rozpatruje w czwartek informację rządu na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.