12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: dochód z dzierżawy gruntów pod produkcję rolną jest zwolniony z podatku

- Dochód z dzierżawy gruntów rolnych przeznaczonych pod produkcję rolną nie jest opodatkowany - podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wicepremier Henryk Kowalczyk
Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fot. screen / https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1491717073118109697/photo/2

Kowalczyk o umowach dzierżawy mówił w kontekście definicji aktywnego rolnika, jaka się znalazła w Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Minister przypomniał, że dochód z dzierżawy gruntów rolnych jest zwolniony z podatku. „Będę proponował bardzo mocne wsparcie dla umów dzierżaw, do formalizowania umów dzierżaw (…) Niektórzy rolnicy się obawiają, że jak podpiszą umowę dzierżawy, że może grozić im podatek dochodowy. Dochód z dzierżawy gruntów rolnych przeznaczonych na użytkowanie rolnicze nie podlega opodatkowaniu” – podkreślił.

Kowalczyk podkreślił również, że dzięki większym środkom w tym roku „jesteśmy w stanie ubezpieczyć wszystkie uprawy” z tytułu dopłat do 65 proc. do składki rolnika.

Wzorem rozwiązania hiszpańskie

Ponadto Kowalczyk poinformował, że resort przygląda się rozwiązaniom hiszpańskim, które regulują handel m.in. owocami i warzywami w taki sposób, aby nabywcy nie mogli kupować owoców i warzyw od producentów poniżej kosztów ich produkcji. „Pracujemy nad tym, patrzymy na te rozwiązania hiszpańskie. One są ideowo znakomite, ale żeby one funkcjonowały muszą być bardzo precyzyjne narzędzia” – powiedział.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.