17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Większość z 9,1 mln gospodarstw rolnych w UE to gospodarstwa rodzinne

W 2020 r. w UE było 9,1 mln gospodarstw rolnych, z których zdecydowaną większość, ok. 93 proc., można sklasyfikować jako gospodarstwa rodzinne, czyli takie, które są zarządzane przez rodzinę i w których co najmniej 50 proc. siły roboczej stanowią członkowie rodziny - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Z danych Eurostatu wynika, że prawie sześć na dziesięć gospodarstw rolnych w UE (około 57 proc.) było prowadzonych wyłącznie przez właściciela i członków jego rodziny. W kolejnych 36 proc. gospodarstw członkowie rodziny stanowili co najmniej 50 proc. całkowitej siły roboczej.

Gospodarstwa rodzinne w 2020 r. użytkowały około 61 proc. z 157,4 mln ha gruntów rolnych, zatrudniały 78 proc. wszystkich osób pracujących w rolnictwie i były właścicielami 55 proc. hodowanych w UE zwierząt. Odpowiadały one też za około 56 proc. całej produkcji rolnej.

Eurostat zwraca uwagę, że chociaż gospodarstwa nierodzinne stanowiły tylko około 7 proc. wszystkich gospodarstw w UE w 2020 r., to miały one znacznie wyższy udział w powierzchni gruntów wykorzystywanych do produkcji rolnej – około 39 proc., zatrudniały 22 proc. osób pracujących w rolnictwie, posiadały 45 proc. hodowanych zwierząt i odpowiadały za około 44 proc. produkcji.

Gospodarstwa rodzinne stanowiły co najmniej 80 proc. wszystkich gospodarstw rolnych we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Estonii (65 proc.) i Francji (58 proc.). Kraje UE o najwyższym udziale gospodarstw rodzinnych to Grecja, Rumunia i Polska – po około 99 proc.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.