27 marca 2025

Praca w gospodarstwie i praca najemna. Dla kogo rolnictwo jest głównym źródłem dochodów?

89 proc. gospodarstw domowych osiąga dochody z produkcji rolnej, które stanowiły średnio 57,7 proc. ich całego dochodu - wynika z badania pt. „Polska wieś i rolnictwo”.

„Praca najemna na pełen etat jest źródłem dochodu w przypadku 15,2 proc. gospodarstw domowych rolników biorących udział w badaniu. Sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego pozytywnie ocenia 37,4 proc. rolników i 50 proc. osób niezwiązanych z rolnictwem, natomiast negatywnie – po 11 proc. respondentów z obu tych grup. Pozostali respondenci postrzegają swoją sytuacje jako przeciętną – ani dobrą, ani złą (51,6 proc. rolników i 39 proc. osób niezwiązanych z rolnictwem)” – czytamy w badaniu pt. „Polska wieś i rolnictwo”.

W porównaniu z latami 2021-2022, rolnicy rzadziej uznają swoją sytuację materialną za pozytywną, natomiast osoby niezwiązane z rolnictwem – częściej udzielają odpowiedzi pozytywnych.

„Zarówno rolnicy jak i osoby niezwiązane z rolnictwem wskazali na negatywne skutki finansowe wojny w Ukrainie dla budżetów ich gospodarstw domowych i dochodów jakie uzyskują z pracy (w tym również z rolnictwa). Rolnicy wskazywali, że z powodu wojny w Ukrainie odczuwają przede wszystkim wzrost cen paliw, wyższe rachunki za prąd oraz wysokie ceny nawozów (wskazania na poziomie ok. 70 proc.). Osoby niezwiązane z rolnictwem wskazywały natomiast głównie na wzrost cen żywności (64 proc.) wyższe rachunki za prąd (55 proc.) i droższe paliwo (45 proc.). Okoliczności te sprawiły, że 40 proc. rolników i 34 proc. osób niezwiązanych z rolnictwem deklarowało, że w ostatnich 12 miesiącach dostrzega pogorszenie sytuacji finansowej własnego gospodarstwa domowego” – wskazano w badaniu.

„Polska wieś i rolnictwo” to cykliczne badanie wykonywane na zlecenie: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.