12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Unijne zielone reformy rolnictwa powinny zaczekać?

Wielkopolska Izba Rolnicza postuluje o odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania powiązanych z nią strategii Bioróżnorodności i Od pola do stołu.

WIR podkreśla, że jej apel to między innymi efekt rozmów z rolnikami, jakie odbyły się podczas zakończonej właśnie XV edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych.

„Wojskowa agresja Rosji na Ukrainę wywróci światowe rynki rolne. Oba kraje są na nich ważnymi graczami. Ukraina jest dużym producentem zboża, kukurydzy czy drobiu. Podobnie Rosja. Nie wiemy, jak potoczą się dalej losy tego kraju i sąsiednich. Widzimy już olbrzymi napływ uchodźców, których trzeba będzie wykarmić. Brak zboża i kukurydzy na rynku nie tylko spowoduje podwyższenie cen tych surowców, ale stworzy zagrożenie dla kontynuacji produkcji zwierzęcej, tak ważnej dla polskiego rolnictwa i eksportu. To z kolei wywoła kolejną falę inflacyjną” – wskazuje wielkopolski samorząd rolniczy w piśmie, które trafiło do resortu rolnictwa>>

Jak zaznaczyła WIR, w tej sytuacji kraje członkowskie nie mogą sobie pozwolić na zmniejszanie produkcji żywności, ekologię i pozostanie jedynie elitarnym klubem konsumentów o wysokich dochodach.

Apel o działania

„Musimy przygotować się na funkcjonowanie w gospodarce niedoboru. Rozumiemy konieczność ochrony środowiska i klimatu, ale te kwestie muszą, niestety, odejść na plan dalszy i poczekać na ustabilizowanie się sytuacji za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Dotyczy to w równym stopniu energetyki opartej na paliwach stałych czy energetyki atomowej, jak i produkcji żywności” – zaznacza Izba w piśmie.

WIR apeluje o do ministra rolnictwa o podjęcie na poziomie Unii Europejskiej działań mających na celu odłożenie w czasie reformy Wspólnej Polityki Rolnej oraz wdrażania strategii Bioróżnorodności oraz Od pola do stołu.

„Proponujemy kontynuację dobrze znanego rolnikom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i stopniowe wprowadzanie do niego elementów KPS, na przykład niektórych ekoschematów. Pozwoli to również na lepsze przygotowanie służb doradczych, a następnie rolników do wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej” – podkreśla WIR.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.