Początkowo nie wiązaliśmy naszej przyszłości z pracą na wsi, chociaż oboje z niej pochodzimy. Nasze gospodarstwo powstało w momencie przekazania nam przez rodziców działki o areale 6 ha w miejscowości Osuchów. Po ślubie, przed ćwierć wiekiem, przeważyło jednak przywiązanie do rodzinnych tradycji i zaczęliśmy powoli urządzać się na wsi.
Najpierw zbudowaliśmy dom, potem przechowalnię owoców, zasadziliśmy też sad jabłoniowy, wiśniowy i czereśniowy oraz plantację truskawek. Potem postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność o produkcję iglaków. Na początku sprzedawaliśmy młode sadzonki świerków pospolitych i srebrnych, potem założyliśmy plantacje choinek świątecznych, które prowadzimy do dzisiaj. Z czasem powiększaliśmy nasze gospodarstwo o zakup kolejnych gruntów w naszej i sąsiedniej gminie.
Na każdym etapie działalności stawialiśmy na najnowsze rozwiązania technologiczne. Dlatego też inwestowaliśmy w zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń potrzebnych do pracy w gospodarstwie. Dużą pomoc finansową zapewniły nam także fundusze europejskie w ramach unijnego programu pomocy SAPARD.
Obecnie specjalizujemy się również w produkcji roślin w gruncie na ok. 30 hektarach, na których głównie trzymamy: tuje, jałowce, cyprysiki, formy strzyżone i szczepione, drzewka bonsai, rośliny liściaste, drzewa alejowe oraz sadzonki świerka srebrnego i pospolitego, a także jodły, modrzewie, daglezje, sosny itp. Posiadamy też plantacje choinek świątecznych ciętych oraz w pojemnikach. Jesteśmy także producentami borówki amerykańskiej w różnych odmianach.
W naszym gospodarstwie wprowadzamy najnowsze technologie. I tak bloki foliowe zostały wyposażone w główny komputer sterujący wietrzeniem, cieniowaniem i wilgotnością oraz komputer nawadniający, połączony z mikserem, który służy do sporządzania dawek nawozowych.
Jeden z naszych tuneli przeznaczony jest do rozmnażania roślin. Wyposażony jest on w maty grzewcze, kurtyny cieniujące oraz zamgławianie wysokociśnieniowe ułatwiające ukorzenianie roślin. Tunele wyposażone są również w ramiona nawadniające sterowane komputerem, które umożliwiają precyzyjne nawadnianie. Posiadamy także linię do sadzenia roślin doniczkowych wyposażoną w rozdrabniacz torfu i mieszalnik, który umożliwia precyzyjne sporządzenie podłoża.
W naszej szkółce stawiamy na ekologię. W związku z tym zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 50 kw, które w 80% zapewniają nam zapotrzebowanie na energię.
Do ogrzewania tuneli oraz budynku mieszkalnego korzystamy z pomp ciepła, które w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi w znacznym stopniu obniżają rachunki za energię elektryczną.
Do transportu i przemieszczania się po szkółce służą nam wózki elektryczne typu Melex.
W szkółce inwestujemy w nowoczesne maszyny szkółkarskie ułatwiające pracę. Posiadamy ciągniki szkółkarskie i sadownicze, które współpracują z innymi maszynami, wiertnicę do precyzyjnego sadzenia roślin współpracującą z ciągnikiem wyposażonym w system gps.
Do wykopywania roślin służą nam specjalistyczne maszyny, posiadające też funkcję formowania roślin. Przy przesadzaniu dużych drzew korzystamy z maszyny typu holmac lub koparki obrotowej z przystawką. Do ochrony roślin wykorzystujemy opryskiwacze sadownicze, szkółkarskie i polowe. Pracę w gospodarstwie ułatwiają nam też wózki widłowe, wózki sadownicze, ładowarki i koparko ładowarki.
Dużą satysfakcją było dla nas zdobycie tytułu Mistrza Krajowego AgroLigi 2020 w kategorii Rolnicy i ogromna wdzięczność za docenienie naszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia przez nas tak zaszczytnego tytułu. Deklarujemy również, że nie zamierzamy spocząć na przysłowiowych laurach. Tym bardziej, że syn Norbert i córka Kamila wspierają nas na każdym kroku i wiążą swoją przyszłość z rodzinnym biznesem szkółkarskim.
Monika i Piotr Wójcik to znakomici szkółkarze i sadownicy, przy tym bardzo życzliwi i uczynni ludzie. Potrafią swoją wiedzą podzielić się z innymi oraz bardzo chętnie angażują się w rozwój sektora rolniczego na terenie Polski. Jako Mistrzowie Krajowi AgroLigi 2020 w kategorii Rolnicy noszą duży wkład w prace Kapituły konkursu AgroLiga – tak rekomenduje twórców szkółki GREEN PARK Wojciech Pysiak, właściciel Gospodarstwa Rolnego i Masarni w Zdziechowie, Mistrz Krajowy AgroLigi 2008. Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2011.
MONIKA i PIOTR WÓJCIK
Monika i Piotr Wójcik, twórcy i właściciele założonej w 2004 r. Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Green Park oraz gospodarstwa sadowniczego w Osuchowie k. Mszczonowa. Monika z wykształcenia ekonomistka (finanse, rachunkowość) kilka lat pracowała w banku, Piotr z zawodu mechanik, uczył się i pracował w Zakładach „URSUS” w Warszawie.
Obecnie ich gospodarstwo sadowniczo-szkółkarskie liczy ponad 50 ha, w tym sad jabłoniowy zajmuje 5 ha, a pozostałych 45 ha mieści się szkółka roślin ozdobnych. W pracy na gospodarstwie pomagają im dorosłe dzieci, które zdobyły wykształcenie szkółkarskie i swoją przyszłość wiążą z tą branżą. Syn Norbert, któremu rodzice zapisali 14 ha gruntów, ukończył Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Córka Kamila jest absolwentką Technikum Ogrodniczego o profilu Architektura Krajobrazu i obecnie studiuje na trzecim roku w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, kierunek grafika reklamowa i multimedia, specjalizacja Digital Art.
W szkółce produkowane jest ok. 33 000 szt. z 1 ha roślin ozdobnych gruntowych oraz 800 000 szt. roślin doniczkowych, a także sadzonki w multiplatach i młodzież w p9. Uprawa roślin prowadzona jest też w 31 nowoczesnych tunelach foliowych o łącznej powierzchni 2 ha, wyposażonych w najnowsze technologie, co ma wpływ na wysoką jakość roślin. Gospodarstwo dysponuje chłodnią na blisko 1000 ton jabłek z kontrolowaną atmosferą, halą z linią doniczkującą wyposażoną w rozdrabniacz torfu oraz dwiema halami magazynowymi i pomieszczeniem dla pracowników. Szkółka Green Park prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych (Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Mołdawia i od niedawna Kirgistan i Armenia). Monika i Piotr Wójcik w uznaniu swojej działalności gospodarczej zostali wybrani Mistrzami Krajowymi AgroLigi 2020 w kategorii Rolnicy.