12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Rząd obiecuje specjalny kredyt dla firm skupujących zboże i owoce

Będzie rozporządzenie w sprawie kredytów dla firm skupujących zboże i owoce miękkie - do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy, resztę dopłaci państwo - poinformował minister rolnictwa Robert Telus.

Szef MRiRW poinformował w Polskim Radiu 24, że rząd przygotowuje rozporządzenie ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie. Jak wyjaśnił, chodzi o „do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy, a resztę dopłaci państwo”. Telus zaznaczył, że w celu skorzystania z takiego kredytu „zboże i owoce miękkie muszą być kupione od polskiego rolnika i sadownika”.

– Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, (…) są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej (…) żniwnej, zbożowej perspektywie. Dlatego nowy kredyt dla firm skupujących – do 40 mln zł na 18 miesięcy. To jest nowość – zapowiedział Telus.

Minister pytany o, to kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, odpowiedział: „decyzja jest, ale musimy czekać na notyfikację. Unia Europejska musi nam pozwolić na uruchomienie naszych środków. My jako kraj uruchomiliśmy 10 mld zł pomocy zbożowej i wchodzimy w owoce miękkie. To jest pewien problem. O wszystko musimy pytać Unię Europejską. Tak mechanizm działa. Ale muszą powiedzieć, że wszystkie nasze pomysły są notyfikowane pozytywnie” – zauważył Telus.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.