20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Cła na ukraińskie towary zawieszone na kolejny rok. Jest decyzja Rady UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

UE przedłużyła w czwartek do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł na ukraiński eksport do UE. Pierwsze rozporządzenie w tej sprawie, pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich, zostało przyjęte niemal rok temu. Zawieszenie taryf dotyczyło owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi.

Decyzja Rady UE, jak tłumaczył niedawno komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, pozwala na uruchomienie klauzuli bezpieczeństwa, aby utrzymać zakaz importu na pszenicę, kukurydzę, rzepak i ziarno słonecznikowe. – Gdyby tego rozporządzenia nie było, od 5 czerwca obowiązywałby wolny import z Ukrainy prawie wszystkich zbóż bez ceł. To byłaby bardzo zła sytuacja dla polskich rolników – powiedział 10 maja Wojciechowski.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.