21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Romanowski: musimy umożliwić wywóz zbóż z Ukrainy alternatywnymi kanałami transportu

Z powodu blokady przez wojska rosyjskie portów nad Morzem Czarnym i Azowskim nastąpił lawinowy wzrost liczby transportów przekraczających granicę polsko-ukraińską.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas rozmowy z Susan Goeransson.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas rozmowy z Susan Goeransson. Fot. MRiRW

Sekretarz stanu Rafał Romanowski spotkał się dzisiaj z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pod przewodnictwem Susan Goeransson, dyrektor ds. infrastruktury na Europę. Spotkanie dotyczyło możliwości zaangażowania EBOR w inwestycje służące zwiększeniu eksportu towarów z Ukrainy.

Wiceminister Romanowski podkreślił ogromne zaangażowanie Polski w pomoc dla Ukrainy. Dodał, że od początku konfliktu zbrojnego MRiRW prowadzi ze stroną ukraińską intensywny dialog na najwyższym szczeblu. Odwołał się m.in. do spotkania zorganizowanego przez MRiRW 16 maja br., podczas którego ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali Wspólne Oświadczenie przewidujące m.in. wspólne działania na rzecz ułatwienia transportu towarów rolnych z Ukrainy.

Pomoc w transporcie ukraińskich produktów rolnych

Wiceminister Romanowski zaznaczył, że umożliwienie stronie ukraińskiej wywozu zbóż do odbiorców na całym świecie kanałami alternatywnymi do stosowanego dotychczas transportu morskiego ma teraz szczególne znaczenie. Z uwagi na blokadę przez wojska rosyjskie portów nad Morzem Czarnym i Azowskim nastąpił lawinowy wzrost liczby transportów przekraczających granicę polsko-ukraińską. Wiceminister wyjaśnił, że wprowadziliśmy szereg ułatwień dotyczących kontroli granicznych towarów rolnych, a podległe MRiRW inspekcje dokładają wszelkich starań w celu sprawnej obsługi przesyłek na przejściach granicznych z Ukrainą.

Perspektywy współpracy resortu z EBOR

Dyrektor Goeransson wyraziła zainteresowanie współpracą z resortem rolnictwa i rozwoju wsi w obszarze pomocy Ukrainie. Poinformowała o dostępnych środkach finansowych na rzecz wsparcia Ukrainy i państw bezpośrednio zaangażowanych w różnorodną pomoc dla tego kraju w obliczu wojny. Wyjaśniła, że EBOR jest gotowy do wsparcia projektów, które przyczyniłyby się do zwiększenia możliwości wywozu towarów rolnych z Ukrainy. Przedstawiciele Banku poinformowali ponadto o prowadzonych rozmowach także z innymi resortami, w tym Ministerstwem Infrastruktury.

Wiceminister Romanowski zadeklarował gotowość do dialogu i współpracy z EBOR w przeciwdziałaniu wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie.

Źródło: MRiRW

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.