22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Czy uda się zorganizować transport ukraińskich zbóż?

Działania Rosji świadczą o traktowaniu przez nią zboża jako jednego z narzędzi prowadzenia wojny i wzbudzania międzynarodowych konfliktów.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas wypowiedzi na Polish Grain Day.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski podczas wypowiedzi na Polish Grain Day. Fot. MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczyli dziś w Polish Grain Day. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Izbę Zbożowo-Paszową dyskutowano o możliwościach zaangażowania się fachowców z branży zbożowej w organizację transportu ukraińskich zbóż.

Wpływ wojny w Ukrainie na rynek zbóż

– Żyjemy w zupełnie innych warunkach i okolicznościach niż do tej pory. Byliśmy przyzwyczajeni do bezpieczeństwa, wymiany handlowej, wolnego rynku. Poczucie bezpieczeństwa i nienaruszalności tego stanu rzeczy okazały się złudne – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na początku swojego wystąpienia.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że nie tylko Ukraina, lecz także Rosja to ogromni producenci i eksporterzy żywności. Przez wojnę doszło do zaburzenia tego rynku.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił także bardzo trudną sytuację ukraińskich rolników.

– Rosyjskie wojska strzelają do ukraińskich rolników pracujących na polach. Kradną też ukraińskie zboże – powiedział wicepremier.

Wypowiadający się podczas panelu dyskusyjnego sekretarz stanu Rafał Romanowski zauważył, że działania Rosji świadczą o traktowaniu przez nią zboża jako jednego z narzędzi prowadzenia wojny i wzbudzania międzynarodowych konfliktów. Przypomniał także, że przedsiębiorcy powinni pamiętać, żeby zwłaszcza w obecnej sytuacji, postępować przede wszystkim w sposób etyczny.

Pomoc żywnościowa dla Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu

– Zablokowane porty uniemożliwiają eksport ukraińskich zbóż, co najbardziej odczuwają państwa Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. To dlatego bezpieczeństwo żywnościowe na świecie stało się głównym tematem niedawnej konferencji FAO, która odbywała się w Łodzi. Państwom z wymienionych regionów jest potrzebna pomoc żywnościowa – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wyzwania przy organizacji transportu zbóż z Ukrainy

Wicepremier Kowalczyk zauważył, że przy organizacji transportu zbóż z Ukrainy napotykamy wiele przeszkód technologicznych i logistycznych. Jedną z nich jest inny rozstaw torów kolejowych w Polsce i w Ukrainie.

Zaznaczył, że ministerstwo rolnictwa cały czas intensywnie pracuje nad organizacją pomocy, podobnie jak i podległe mu inspekcje. Na przejściach granicznych odprawa towarów odbywa się bez przerwy. Problemem są jednak braki sprzętu m.in. maszyn do przeładunku i kontenerów. Dodał, że liczymy w tej kwestii na deklarowaną pomoc KE i państw członkowskich UE. Jak zaznaczył – jest ona potrzebna, żeby zapobiec kryzysowi żywnościowemu i migracji humanitarnej w wyniku deficytu żywności we wspomnianych regionach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

– Bardzo liczymy na pomoc fachowców z branży zbożowej we wsparciu transportu zbóż z Ukrainy – na konkretne wskazówki, które resort jest gotowy realizować – powiedział, zwracając się na koniec swojego wystąpienia do uczestników dzisiejszego spotkania, szef resortu rolnictwa.

Pozostałe, wymieniane podczas spotkania przez ekspertów wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć przy organizacji pomocy w transporcie ukraińskich zbóż to:

  • ograniczone możliwości przeładunkowe polskich i europejskich portów;
  • wzrost stawek transportowych w związku z rozpoczynającymi się w Europie żniwami;
  • ryzyko destabilizacji rynków lokalnych przez napływ zbóż z Ukrainy;
  • przez wojnę (w przypadku Rosji, która ma nałożone sankcje) oraz niekorzystne warunki pogodowe (w przypadku Stanów Zjednoczonych i Brazylii) doszło do spadku produkcji u czołowych producentów i eksporterów zbóż na świecie.

Wiceminister Rafał Romanowski zauważył też, że napływ zbóż z Ukrainy powoduje obawy polskich rolników, że obniży on wartość polskich zbóż.

Źródło: MRiRW

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.