15 stycznia 2025

Rolnictwo precyzyjne – u progu transformacji

Technologia i automatyzacja coraz śmielej wkraczają do każdego sektora gospodarki. Rolnictwo nie jest wyjątkiem. W obliczu globalnych wyzwań i potrzeb zwiększenia efektywności produkcji żywności rolnicy coraz częściej sięgają po rozwiązania cyfrowe, które otwierają przed nimi nowe możliwości. Pozwalają zwiększyć wydajność produkcji, a także zarządzać zasobami w sposób bardziej zrównoważony. Czy stoimy u progu ery e-rolnika?

Od wielu lat nowoczesne technologie z powodzeniem wykorzystywane są w rolnictwie precyzyjnym. Narzędzia takie jak: GPS-y, drony czy czujniki gleby, a także systemy analityczne umożliwiają rolnikom podejmowanie adekwatnych decyzji na podstawie bieżących danych. Dzięki temu mogą oni optymalizować zużycie wody, nawozów i innych zasobów. Prowadzi to do wzrostu plonów oraz zwiększenia opłacalności hodowli. Przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Rynek rolnictwa inteligentnego przeżywa w ostatnim czasie rozkwit – rozwija się w tempie średnio ponad 10% rocznie. Szacuje się, że jego globalna wartość wyniesie w bieżącym roku 17,74 mld USD. W 2031 będzie to już 38,86 mld USD. Dane potwierdzają to, o czym mówi się od dawna. Trend cyfrowej transformacji w rolnictwie zatacza coraz szersze kręgi, docierając również do Polski.

Raport o cyfryzacji rolnictwa publikuje Europejskie Forum Rolnicze – pobierz raport [PDF].

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.