XXI Kongres Eksporterów Polskich to okazja do dyskusji nad handlem żywnością, podsumowania roli eksporterów, nagrodzenia liderów. Gospodarza kongresu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował wiceminister Stefan Krajewski.
„Rozwój polskiego eksportu to jeden z priorytetów działań kierownictwa resortu rolnictwa. Wspólnie z inspekcjami weterynaryjną i fitosanitarną pracujemy nad poszerzeniem dostępu do rynków wielu krajów. Chodzi m.in. o regiony Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu” – podkreślał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.
Według danych GUS w 2023 roku eksport towarów był najwyższy w historii i wyniósł 351 mld euro. W tym samym czasie import sięgał 340,5 mld euro. W efekcie nadwyżka handlowa wyniosła 10,5 mld euro. Głównym partnerem handlowym są kraje Unii Europejskiej, gdzie trafia 73 proc. eksportu polskiej żywności.
„To również dzięki państwa zaangażowaniu mamy tak dobre wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi. Ich wartość w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła dziesięciokrotnie do wysokości prawie 52 mld euro” – dziękował eksporterom Stefan Krajewski.
Dodatnie saldo wymiany handlowej w relacji import – eksport wyniosło w roku 2023 ponad 18 mld euro i było o 19 proc. wyższe niż w 2022 roku.
Wyzwania eksportowe
Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja Janusz Piechociński zwracał uwagę na najważniejsze wyzwania stojące przed eksporterami. Chodzi o kwestie niedostatecznego zapewnienia źródeł finansowania i ubezpieczeń eksportowych. Wpływa to na mniejszą konkurencyjność polskich eksporterów. Piechociński wyliczał, że na dziesięć pierwszych kategorii eksportowych, aż sześć dotyczy rolnictwa i związanych z nim branż.
Nagrody dla liderów
Podczas kongresu wręczono nagrody w ramach konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2024”. Ministerstwo ufundowało nagrody dla laureatów.
Pierwsze miejsce przyznano Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie.
Drugie – Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole.
Na trzeciej pozycji uplasowała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie.
Źródło: MRiRW. Fot> MRiRW
Zobacz też: https://www.pprol.pl/janusz-piechocinski-jak-skutecznie-lokowac-polskie-produkty/