23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Resort rolnictwa chce podwyższyć emeryturę podstawową służącą do wyliczeń świadczeń rolnych

Wysokość emerytury podstawowej, na podstawie której wyliczane są rolne świadczenia emerytalno-rentowe, ma być powiązana z emeryturą minimalną - wynika z projektu, nad którym pracuje resort rolnictwa. Jak podano, obecnie emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a najniższa emerytura - 1338,44 zł.

W wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe przepisy mają rozwiązać m.in. problem niewystarczającego poziomu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.

Jak wyjaśniono, emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ponieważ świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej.

Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1084,58 zł) jest znacząco niższa od najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1338,44 zł). Zmiany w ustawie mają zrekompensować świadczeniobiorcom ich oczekiwania w trakcie przyszłorocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych – poinformowano.

Projekt przewiduje także możliwość uzyskiwania dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do tych, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Rozwiązanie to czyni zadość licznym postulatom zgłaszanym przez rolników i organizacje rolnicze, których zdaniem krzywdzące jest to, iż osoby opłacające podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych, nie uzyskują z tego tytułu rekompensaty podczas ustalania prawa do emerytury rolniczej – czytamy w uzasadnieniu projektu zmian.

Nowe przepisy mają być przyjęte przez rząd jeszcze w czwartym kwartale tego roku.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.