17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Sasin przedstawia szczegóły

— Przed chwilą podpisaliśmy umowę, która zakończyła proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego nad sektorem rolno-spożywczym. To pozwala nam sfinalizować proces powołania Krajowej Grupy Spożywczej — zapowiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin.
Wicepremier H. Kowalczyk podczas konferencji prasowej.
Wicepremier H. Kowalczyk podczas konferencji prasowej. Fot. MRiRW

We wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych przejęło od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nadzór nad siedmioma podmiotami z branży spożywczej. W wyniku ich połączenia powstanie Krajowa Grupa Spożywcza.

Jak zapewniali na wspólnej konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, głównym celem stworzenia państwowego holdingu jest dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe Polski, ale również „wspieranie polityki państwa”. To jest szczególnie istotne w obliczu wojny w Ukrainie, która jest jednym z największych producentów żywności w regionie.

Jacek Sasin podkreślił, że „nowy podmiot da rolnikom bezpieczeństwo i będzie ich chronił przed nieuczciwymi praktykami innych, dużych uczestników rynku”.

Jak dodał Henryk Kowalczyk, stworzenie KGS pozwoli przełamywać „zmowy cenowe, które dziś mają miejsce za sprawą podmiotów w branży przetwórczej, głównie należących do zagranicznego kapitału”.

Minister rolnictwa dodał, że po holdingu spożywczym „może przyjść czas na handel”. To oznacza, że rząd nie odkłada na półkę pomysłu stworzenia państwowej sieci sklepów.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.