17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk o holdingu spożywczym: będziemy chcieli nabywać zakłady przetwórcze

- Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o holding spożywczy.

– Polski holding spożywczy w tej chwili będziemy finalizować – pewnie w przyszłym tygodniu nastąpi przekazanie spółek tych, które wejdą do holdingu spożywczego, tych ze strony Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – powiedział Kowalczyk w środę w Programie I Polskiego Radia.

Dodał, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w przyszłym tygodniu wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem. Formalnie holding powinien powstać w ciągu kilku tygodni. – Zgodnie z deklaracją w I półroczu tego roku ten holding powinien funkcjonować – wskazał Kowalczyk.

Pytany o sklepy holdingu Kowalczyk wyjaśnił, że pierwsze takie sklepy trzeba nabyć. – W tej chwili skupiamy się na tych podmiotach gospodarczych, które są w holdingu, czyli spółkach strategicznych rolnych – powiedział. Wskazał na Krajową Spółkę Cukrową i magazyny zbożowe Elewarr.

Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, bo to jest niezwykle istotne, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową – wskazał wicepremier.

Jakie spółki w holdingu?

19 listopada wicepremierzy i ministrowie rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz aktywów państwowych Jacek Sasin podpisali umowę o współpracy przy tworzeniu holdingu spożywczego. Ma on reprezentować interesy rolników, m.in. przeciwdziałając zmowom cenowym.

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. W jego skład wejdą takie spółki jak: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.