13 stycznia 2025

Wczoraj i dziś gminnych spółdzielni: Niedrzwica Duża

Niedrzewica Duża to kolejny przystanek naszego cyklu "Wczoraj i dziś gminnych spółdzielni". Liczni klienci chwalą pieczywo z jej piekarni.

Dwadzieścia kilometrów na południe od Lublina na terenie Gminy Niedrzwica Duża i Borzechów swoje usługi świadczy nieprzerwanie od 76 lat Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Niedrzwicy Dużej. Jej wizytówkę prezentujemy w naszym cyklu „Wczoraj i dziś gminnych spółdzielni”.

Spółdzielnia powstała 16 listopada 1948 w wyniku połączenia ośmiu lokalnych małych spółdzielni. Zatrudniała 34 osoby. Prowadziła działalność w zakresie: rozlewni piwa, masarni, skupu skór, jaj, sprzedaży nafty, smarów, gwoździ, drewna. Sprzedaż detaliczna odbywała się w dwóch sklepach w Niedrzwicy Dużej oraz Niedrzwicy Kościelnej. Ponadto działała w okolicznych miejscowościach: Borzechowie, Czółnach, Strzeszkowicach, Sobieszczanach i Krężnicy Jarej. Spółdzielnia prowadziła też stawy rybne.

Największy rozwój przypada na lata 1958-1988. Wybudowano wówczas lub oddano do użytku większość nowych sklepów, masarnię, wytwórnię wód gazowanych, dwie restauracje. Ponadto trzy bazy magazynowe, punkty skupu żywca, dwa magazyny zbożowe, piekarnię, magazyny budowlane i paszowe. W 1988 roku Spółdzielnia posiadała już 30 sklepów, zatrudniała 237 osób i szkoliła 7 uczniów.

Przełom polityczny i gospodarczy kraju na początku lat 90. oraz wzrost konkurencji spowodowały spadek obrotów i rentowności. Z tych powodów spółdzielnia została zmuszona do ograniczenia swojej działalności, zbycia części majątku oraz wydzierżawienie kilku obiektów handlowych i usługowych. Zatrudnienie zmalało do 40 osób. W kolejnych latach Spółdzielnia na nowo zaczęła się rozwijać. Pozyskiwała też środki zewnętrzne. Przeznaczała je na wzbogacenie parku maszynowego do piekarni i urządzeń do sklepów.

Delikatesy, Groszek i Kropka

20 marca 2014 roku powołano nowy Zarząd w składzie: Jerzy Skurski – prezes Zarządu oraz Teresa Chmielewska – członek Zarządu. Ośmioosobowej Radzie Nadzorczej wybranej spośród 73 członków nieprzerwanie od 1998 roku przewodniczy Stanisław Ożga.

Największą wartością Spółdzielni jest jej 85 osobowa załoga. Dzięki zaangażowaniu w wykonywaniu swoich obowiązków oraz jak najlepszym reprezentowaniu Spółdzielni poprzez bezpośredni kontakt z klientami i dostawcami, tworzy najlepszą jej wizytówkę.

Zarząd kładzie duży nacisk na rozwój sieci sprzedaży, podnoszenie standardów obsługi w funkcjonujących placówkach. Obecnie prowadzona działalność to handel detaliczny w 5 sklepach spożywczych na terenie gminy Niedrzwica Duża. Sieciowy handel prowadzi pod szyldami: Delikatesy Centrum, Groszek i Kropka. Na początku bieżącego roku przeprowadzono modernizację Sklepu nr 1. W efekcie została zwiększona sala sprzedaży ze 140 m2 do 230 m2, co przełożyło się na wzrost obrotów o 30%.

Magazyn Obrotu Rolnego prowadzi sprzedaż nawozów, węgla, peletu, kruszywa drogowego i pisaku. Od czerwca 2023 Gminna Spółdzielnia jest kwalifikowanym dostawcą węgla z Polskiej Grupy Górniczej. W 2023 roku rozdysponowała ponad 16 tysięcy ton węgla.

Jak chleb to Niedrzwica Duża

Ważną działalnością dla Spółdzielni jest piekarnia. Produkuje doskonałe pieczywo. Poczynając od chleba baltonowskiego, gamę chlebów razowych, pieczywa drobnego, ciastek, pączków – razem ponad 150 pozycji asortymentu najwyższej jakości. Tradycyjne receptury przekazywane są kolejnym pokoleniom piekarzy. Miesięczna produkcja to około 60 ton produktów. Spółdzielnia sprzedaje je w 5 własnych sklepach. Ponadto dostarcza do ponad 100 odbiorców na terenie miasta Lublin, powiatu lubelskiego, łęczyńskiego, puławskiego, kraśnickiego i opolskiego. Wyroby piekarnicze i cukiernicze są magnesem przyciągających stałych klientów.

Podsumowując: działalność Spółdzielni skupia się na optymalnym wykorzystaniu możliwości handlowo- produkcyjno-usługowych. Tak by jej oddziaływanie w terenie było jak największe, a liczba zadowolonych klientów stale rosła. W efekcie przychody netto za 2023 rok wyniosły ponad 30 milionów zł. Na bieżąco w ramach posiadanych możliwości i środków co roku Spółdzielnia kupuje środki trwałe.

Ponadto przeprowadza prace remontowe placówek handlowych, magazynowych, piekarni oraz sprzętu. W 2023 roku na ten cel przeznaczyła kwotę ponad 1,29 mln zł. Wcześniej przy wsparciu finansowym Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości zamontowano na obiektach Spółdzielni 4 instalacje fotowoltaiczne. W rezultacie spadły koszty energii.

Spółdzielnia aktywnie uczestniczy w życiu lokalnym. Wspiera organizacje społeczne działające na terenie gminy Niedrzwica Duża, Borzechów i sąsiednich: szkoły, przedszkola, OSP, kluby sportowe, zespoły, stowarzyszenia i fundacje. HD

Zobacz też: https://www.pprol.pl/wczoraj-i-dzis-gminnych-spoldzielni-gajewo/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.