22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: przygotowujemy szybką ścieżkę do kupna węgla dla rolników produkujących w szklarniach

Resort rolnictwa przygotowuje rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących w szklarniach – przekazał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że ministerstwo przygotowuje specjalny program zw. z węglem wykorzystywanym do produkcji przez rolników w szklarniach.

– W tej chwili chcemy umożliwić rolnikom, którzy mają szklarnie, uprawy pod osłonami zakup węgla. Nad tym pracujemy, żeby to umożliwić, bo to jest bardzo istotne. Myślimy o pewnej „szybkiej ścieżce” dostępu do surowca – powiedział Kowalczyk. Dodał, że rozwiązanie miałaby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Minister rolnictwa mówił również o bezpieczeństwie żywnościowym w Polsce i w UE. – Stoimy przed wielkim wyzwaniem jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Za wszelką cenę trzeba wywieźć zboże z Ukrainy. Przed nami ciągła praca, ale liczymy także na pomoc krajów europejskich. – podkreślił Kowalczyk.

Wicepremier odniósł się również niedawnej sytuacji z „niedoborami” i rosnącymi cenami cukru. – Sytuacja z cukrem została opanowana, ale była też inna manipulacja – np. że ukraińskie zboże zaleje polskie magazyny. Oczywiście to kłamstwo. Komuś zależało, żaby rolnicy sprzedali swoje plony za pół ceny. Nie ulegajmy panice. – zaznaczył Kowalczyk.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.