23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Minister rolnictwa o sektorze mleczarskim: rozwija się znakomicie dzięki spółdzielczości

– Mleczarstwo w Polsce rozwija się znakomicie, a jest to w znacznym stopniu zasługa spółdzielczości, która dominuje w tym sektorze – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W trakcie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

– Dzisiejsze rozmowy w gronie ministrów rolnictwa koncentrowały się na wsparciu sektora mleczarskiego – poinformował szef resortu rolnictwa.

Komplementarne wsparcie produkcji rolnej

Wicepremier zwrócił uwagę, że wsparcie tego sektora opierać się będzie na komplementarnym wsparciu produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej, co zostało zapisane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Przypomniał jednocześnie, że w ostatecznej, zatwierdzonej przez Komisje Europejską wersji, środki na dobrostan zwierząt zostały podwojone. Drugim rodzajem wsparcia jest wsparcie produkcji roślinnej w ramach rolnictwa węglowego.

Sektor mleczarski w Polsce i w Europie

– Mleczarstwo w Polsce rozwija się znakomicie, a jest to w znacznym stopniu zasługa spółdzielczości, która dominuje w tym sektorze – podkreślił wicepremier.

– Sektor mleczarski to przykład dobrej współpracy, dzięki której u rolnika zostaje wartość dodana – dodał szef resortu rolnictwa.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski również podkreślił, ze sektor mleczarski w Europie rozwija się dobrze i jest ważną częścią całego rolnictwa europejskiego.

– Mając własne przetwórstwo, rolnicy mają silniejszą pozycje na rynku – dodał komisarz.

Polski Plan Strategiczny dla WPR

Komisarz Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że Polska jest w dobrej sytuacji, gdyż ma już zatwierdzony swój Plan Strategiczny.

– Model wsparcia sektora mleczarskiego poprzez ekoschematy, a zwłaszcza dobrostan zwierząt, może być przykładem dla innych państw – podkreślił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Źródło: MRiRW

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.