22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: Polska zapewni Ukrainie żywnościową pomoc humanitarną

Wicepremier Henryk Kowalczyk rozmawiał ze swoim odpowiednikiem na Ukrainie. Zapewnił o gotowości do udzielania stronie ukraińskiej wsparcia w tych ciężkich chwilach, w tym żywnościowej pomocy humanitarnej.
Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Roman Leszczenko.
Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Roman Leszczenko. Fot. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowa-ministrow-rolnictwa-polski-i-ukrainy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Romanem Leszczenko. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Jak podał MRiRW, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi poinformował o dotychczas udzielonej i planowanej przez Polskę pomocy dla obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju. Zwrócił uwagę na wsparcie m.in. w zakresie zapewnienia zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że aktualnie w Sejmie procedowana jest ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje przyznanie praw obywatelom Ukrainy na równi z obywatelami Polski w zakresie m.in. świadczeń społecznych i dostępu do szkolnictwa. Rozwiązania prawne mają obowiązywać przez 18 miesięcy.

Wicepremier poinformował również, że różnorodna pomoc dla Ukrainy, w tym humanitarna, już jest przez Polskę organizowana. Podkreślił, że ułatwieniem dla dostaw żywności z Polski na Ukrainę byłoby też potwierdzenie przez Kijów nieobowiązywania restrykcji przywozowych w ramach pomocy humanitarnej.

Minister Roman Leszczenko podziękował w imieniu własnym i Prezydenta Ukrainy za życzliwość oraz wszelką pomoc udzielaną przez Polskę obywatelom Ukrainy. Poinformował o sytuacji na Ukrainie w zakresie zaopatrzenia w żywność i środki do produkcji rolnej.

Ministrowie uzgodnili założenia współpracy na najbliższy czas oraz wskazali swoich przedstawicieli do koordynacji dalszego wsparcia  żywnościowego dla obywateli Ukrainy. Koordynację po stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wicepremier Kowalczyk powierzył  sekretarzowi stanu Rafałowi Romanowskiemu.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.