17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Specustawa ukraińska. Tak rząd zamierza pomóc uchodźcom

Rząd przyjął projekt specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy, która zakłada, że Ukraińcy będą mogli łatwo otrzymywać status legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce na minimum 1,5 roku.
Rząd przyjął specustawę o pomocy dla Ukraińców
Rząd przyjął specustawę o pomocy dla Ukraińców.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że dzięki przyjętej przez rząd specustawie „obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Polsce przez 18 miesięcy na zasadach legalnych – będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy”.

„To 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy za pośrednictwem samorządów. To wsparcie będzie trwało przez okres 2 miesięcy” – podkreślił premier.

Szczegóły specustawy ukraińskiej znajdziesz tutaj>>

Wsparcie otrzymają też samorządy na świadczenie usług publicznych dla uchodźców z Ukrainy poprzez środki z rezerwy celowej, która będzie dystrybuowana przez wojewodów.

Specustawa gwarantuje również wsparcie dla obywateli Polski, którzy udzielają pomocy Ukraińcom.

Premier poinformował, że powstaną oddzielne regulacje, „które będą miały na celu włączenie obywateli Ukrainy, dzieci do szkół, osób, które potrzebują leczenia (…) na zasadach ogólnych do naszego systemu w odpowiednim dziale gospodarki narodowej”.

Wcześniej szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber informował, że wstępnie na fundusz specjalny na pomoc obywatelom Ukrainy zostanie przeznaczona kwota w wysokości około 8 mld zł.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.