20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja w Ukrainie

- Jeśli sytuacja wojenna w Ukrainie się nie zmieni, to ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio ze zbóż na pewno będą rosły - ocenił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Henryk Kowalczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, jakich podwyżek cen żywności należy się spodziewać jeszcze w tym roku.

– Jeśli na Ukrainie sytuacja się nie zmieni, może być zagrożenie obsiewania pól, to pewnie ceny zbóż nie spadną – powiedział. – To się później będzie przekładało na produkty zwierzęce, bo zboża to też pasze, mąka, chleb, makarony. Ta wielkość podwyżek może być znacząca – dodał.

„Jeśli sytuacja wojenna się nie zmieni, to ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio ze zbóż, albo pośrednio, na pewno będą rosły”. – Tutaj nie ma żadnej wątpliwości. Dlatego że w tym momencie kalkulacja produkcji rolnej jest nieubłagalna – wskazał minister rolnictwa.

Wicepremier zapewnił, że Polska „może się czuć bezpiecznie pod względem żywnościowym”. Jak tłumaczył, Polska produkuje żywności dużo więcej niż spożywa”.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.