18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Dopłaty do nawozów: KRIR interweniuje ws. rolników, którym odmówiono pomocy

KRIR zwróciła się do MRIRW o interwencję w sprawie rolników, u których ARiMR stwierdziła nieprawidłowości przy składaniu dokumentów do wniosku o dopłaty do nawozów.

Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło blisko 427 tys. wniosków o to wsparcie.

11 lipca rozpoczęła się wypłata pomocy. W pierwszym tygodniu realizacji ARiMR przekazał na konta bankowe 78,67 tys. rolników 500 mln zł. Pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu.

Tymczasem 13 lipca zarząd KRIR zwrócił się do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie rolników, u których ARiMR stwierdziła nieprawidłowości przy składaniu dokumentów do wniosku o udzielenie pomocy finansowej na dofinasowanie zakupu nawozów mineralnych.

„W chwili zakupu nawozów nie było przepisów odnośnie wymagań co do dowodu ich zakupów, a wielu rolników otrzymało paragon nieimienny, przy czym firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz nr paragonu. W wielu przypadkach paragon wraz z zaświadczeniem nie jest uznawany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Naszym zdaniem należałoby uznać to jako imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów, o którym mowa w instrukcji wypełniania wniosku.” – zauważa KRIR w piśmie do ministra rolnictwa.

Dlatego KRIR zwrócił się o pilną interpretację w przedstawionej sprawie dla ARiMR, aby nie wykluczać z pomocy rolników, którzy spełniają kryteria.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.