17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

ABW zatrzymała dwie kolejne osoby mające obracać półproduktami do produkcji biopaliw

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które miały działać w grupie przestępczej zajmującej się obrotem półproduktami służącymi do produkcji biopaliw i wyłudzającej VAT.

Jak poinformowało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych, agenci z poznańskiej delegatury ABW 23 maja zatrzymali Dominika D. i Janusza J. we Wrocławiu i Poznaniu. Przeszukali też ich miejsca zamieszkania i zajęli należące do D. mienie o wartości ponad 1,75 mln zł. Podczas postępowania ujawniono i zabezpieczono też należące do dwóch innych wcześniej zatrzymanych osób mienie o łącznej wartości prawie 4,8 mln zł.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w podatku VAT. Dominikowi D. dodatkowo postawiono zarzut prania pieniędzy. Jednego z nich na wniosek prokuratury sąd aresztował na trzy miesiące, a wobec drugiego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Według śledczych przestępczy mechanizm, z którego korzystała grupa przestępcza, polegał na pozorowaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców. Łańcuchy odbiorców były celowo układane tak, aby część podmiotów pełniła rolę znikających podatników, a część – rolę buforów. Celem procederu było wykazanie „legalnego nabycia olejów roślinnych przez ostatecznych odbiorców – wyjaśniło biuro.

Zatrzymani przez ABW mężczyźni mieli nadzorować i kierować działalnością spółki i w ten sposób jako pośrednicy uczestniczyć we wprowadzaniu olejów roślinnych do Polski z pominięciem należności publiczno-prawnych – podatku VAT.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.