27 września 2023

Orlen chce przejąć puławskie Azoty

Prezes Daniel Obajtek potwierdził, że Orlen planuje przejąć zakład Grupy Azoty Puławy. 6 czerwca podpisano dokument między Orlenem i Grupą Azoty dot. potencjalnego przejęcia puławskiego zakładu.
Sygnatariusze PKN Orlen - Grupa Azoty
6 czerwca podpisano dokument między Orlenem i Grupą Azoty dot. potencjalnego przejęcia puławskiego zakładu. Fot. Grupa Azoty

„Grupa ORLEN analizuje potencjalną możliwość akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty S.A. Spółki podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi rozpoczęcie procesu due diligence, czyli badania kondycji puławskich zakładów. Połączenie firm umożliwiłoby zwiększenie zaangażowania Grupy ORLEN w sektor nawozowy, a poprzez wykorzystanie licznych synergii zwiększyło jego efektywność i konkurencyjność na europejskim rynku. Z kolei dla klientów spółek, w tym rolników, połączenie to lepsza i szersza oferta nawozów, a także łatwiejszy dostęp do produktów potrzebnych na rynku w danym momencie dzięki wyższej elastyczności produkcji” – informuje zarząd Grupy Azoty.

Zarząd wskazał także, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy, ale nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji.

Obajtek o zaletach przyłączenia

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej na terenie Grupy Azoty Puławy przypomniał, że pomysł konsolidacji polskich zakładów nawozowych pojawił się jeszcze w latach 90., a powrócił, kiedy w 2010 r. Orlen przejmował Anwil.

„Dziś wracamy do tej koncepcji. Mamy szasnę dokonać koncentracji, połączenia przez Grupę Orlen. Dlatego podpisaliśmy list intencyjny rozpoczynający etap badań w zakresie akwizycji Grupy Azoty Puławy” – powiedział Obajtek.

Mówiąc o zaletach połączenia, prezes PKN Orlen wymienił: synergie technologiczne, operacyjne, w zakresie badań, rozwoju i inwestycji, bilansowanie surowców wewnątrz grupy, wspólną politykę sprzedaży i sieć dystrybucji, wspólne zarządzanie magazynami.

Zauważył, że dziś sytuacja w Europie i na świecie bardzo mocno dotyka producentów nawozów i jest spowodowana niestabilnością cen gazu i zalewem tanich nawozów z Rosji. „Poprzez procesy konsolidacji liczymy na synergie, które dadzą nam możliwości stabilności w cenach, w procesie produkcyjnym i w całym procesie zarządzania łańcuchem od węglowodorów po produkt końcowy, zarządzania rynkiem, obniżania kosztów naszych produktów” – powiedział szef Orlenu, dodając, że „musimy konsolidować się, żeby utrzymać rynek i stabilizować produkcję rolną”.

Obajtek proces przejmowania Grupy Azoty Puławy chciałby zakończyć przed końcem roku. „Mam na myśli całe przejęcie. Oczywiście zobaczę co pokaże badanie” – podkreślił, dodając, że w tym czasie będą prowadzone prace nad modelem związanym z produkcją nawozów, nad synergiami, planami inwestycyjnymi.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.