18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje: znieść strefy ASF, wypłacić hodowcom rekopmensaty

Rolnicy z trzech wielkopolskich powiatów żądają zniesienia stref ASF. Samorząd rolniczy przypomina też rządowi, że nie wypłacił hodowcom trzody należnych rekompensat.

Wielkopolska Izba Rolnicza na wniosek rad powiatowych w Kościanie, Lesznie i Śremie wystosowała pismo do Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka, domagając się jak najszybszego zniesienia stref czerwonych w wymienionych trzech powiatach.

W piśmie zarząd wielkopolskiej izby podkreśla, że „kończy się okres intensywnej presji wirusa ASF związany z pogodą oraz pracami polowymi”. Zauważa także, że we wszystkich wspomnianych powiatach „znacząco zredukowano pogłowie dzików”, a rolnicy odpowiedzialnie podeszli do bioasekuracji gospodarstw, o czym świadczy brak nowych ognisk ASF w chlewniach.

Ostatnie takie ogniska stwierdzono w dniach 23 lipca oraz 26 lipca. „Warto również zauważyć duży spadek stad trzody chlewnej w Wielkopolsce, co również wpływa pozytywnie na sytuację epidemiologiczną ASF” – podkreślają samorządowcy.

WIR podkreśla, że sytuacja producentów trzody w Polsce jest dramatyczna, bo w większości gospodarstw wpływy ze sprzedaży świń nie pokrywają kosztów produkcji. A w strefach z ograniczeniami koszty produkcji są jeszcze wyższe. Dlatego apelują o natychmiastowe zniesienie stref i „bardziej elastyczne podejście do czasu obowiązywania i obszaru nakładanych stref czerwonych”.

Wielkopolska izba upomina się również o należną hodowcom pomoc. „Pomimo naszych interwencji oraz wytycznych Komisji Europejskiej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wznowiło udzielania rekompensat finansowych dla producentów ze strefy czerwonej. Takie rekompensaty im się należą, ponieważ dzięki utrzymywaniu stref z ograniczeniami, handel z pozostałych obszarów może odbywać się normalnie” – podkreśla WIR.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.