Chodzi o aplikację, przez rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wnioski można było składać do 31 października.
KRIR, zwracając się do ministra rolnictwa, podparł się między innymi informacją przekazaną drogą mailową w dniu 31 października przez Beatę Gawlik-Pliszkę, zastępcę dyrektora Departament Budżetu, z której wynika, że pracownicy Departamentu wielokrotnie logowali się do aplikacji suszowej, aby potwierdzić jej dostępność oraz że od rana pracownicy pomagają producentom rolnym składać wnioski za pośrednictwem tej aplikacji, co również potwierdza jej dostępność – 4 listopada 2022 r.
Dlatego Zarząd KRIR jeszcze raz poprosił wicepremiera Kowalczyka o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji. Z takiej możliwości skorzystano w 2021 r., kiedy to na podstawie podpisanego w dniu 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy, i którzy nie złożyli do dnia 15 października 2021 r. wniosków o oszacowanie strat w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, mogli złożyć wniosek o oszacowanie strat za pomocą aplikacji do dnia 30 listopada 2021 r.
Dodatkowo Beata Gawlik-Pliszka przekazała KRIR informację, że w związku z bardzo dużą ilością składanych przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w celu usprawnienia tego procesu, administrator aplikacji okresowo blokował możliwość generowania kalkulacji. W tej samej wiadomości poinformowano, że od 1 listopada po zakończeniu naboru wniosków o oszacowanie szkód nie powinno być żadnych problemów z pobraniem kalkulacji.
Jednak do biur wojewódzkich izb rolniczych oraz do KRIR dzwonią cały czas rolnicy, że aplikacja nie generuje tych kalkulacji.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, dlaczego rolnikom, którzy z uwagi na źle działającą rządową aplikację nie złożyli wniosków w terminie, nie przysługuje prawo do oszacowania strat, dlatego zawnioskowano o przedłużenie terminu do 30 listopada 2022 r.
Źródło: KRIR