27 kwietnia 2025

VII Europejskie Forum Rolnicze – w obliczu przemian

Forum rolnicze. Minister Czesław Siekierski podkreślił konieczność wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym.

26 marca 2025 roku w ZEN.COM Expo – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa zainaugurowano VII edycję Europejskiego Forum Rolniczego. Wydarzenie zgromadziło setki uczestników – rolników, przedstawicieli administracji publicznej, świata nauki, ekspertów. A także przedsiębiorców związanych z sektorem rolno-spożywczym.

Pierwszy dzień Forum obfitował w merytoryczne debaty, analizy i prezentacje. Dotyczyły one najważniejszych wyzwań i kierunków rozwoju współczesnego rolnictwa. Zarówno w kontekście krajowym, jak i unijnym. Wydarzenie rozpoczęło się panelem pt. „Ekoschematy – ocena realizacji w latach 2023-2024. Propozycje zmian”. Eksperci dokonali bilansu dotychczasowego wdrażania nowego instrumentu Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskutowano o poziomie akceptacji i realizacji ekoschematów przez rolników, barierach administracyjnych. Ponadto o możliwych korektach, które mogłyby zwiększyć skuteczność działań proekologicznych w polskim rolnictwie. Uczestnicy wskazywali również na potrzebę lepszej edukacji i doradztwa, by zwiększyć efektywność wykorzystania tych mechanizmów.

Innowacje i wyzwania

Następnie odbyły się kolejne dwa panele tematyczne. Pierwszy z nich to „Innowacje w rolnictwie: kluczowe trendy technologiczne, nowoczesne procesy i przełomowe produkty kształtujące przyszłość branży”. Panel zgromadził ekspertów z dziedziny nowych technologii. Przedstawiali oni najnowsze rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji, wykorzystania sztucznej inteligencji, robotyki oraz cyfryzacji procesów gospodarstwa rolnego. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że rozwój rolnictwa precyzyjnego oraz integracja nowoczesnych narzędzi może przyczynić się do poprawy konkurencyjności polskich gospodarstw na rynkach międzynarodowych.

Drugi panel to „Strukturalne wyzwania stojące przed polskim rolnictwem. Rzecz o ustroju rolnym”. Koncentrował się na problemach związanych ze zmieniającą się strukturą agrarną, starzeniem się populacji rolników, brakiem następców oraz trudnościami w sukcesji. Poruszono również kwestie związane z regulacjami dotyczącymi obrotu ziemią rolną oraz sposobami wspierania rodzinnych gospodarstw rolnych. Eksperci wskazywali na konieczność długofalowych działań legislacyjnych i wsparcia finansowego, które pomogą utrzymać trwałość i stabilność rolniczego krajobrazu Polski.

Jak kształtować wspólną politykę rolną

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia Forum była Debata Główna, zatytułowana „Jak kształtować wspólną politykę rolną wobec wyzwań stojących przed rolnictwem UE?”.

Wstępem do debaty było przesłanie unijnego komisarza ds. rolnictwa Christophe‘a Hansena. Nie mógł osobiście dotrzeć do Jasionki, ale nagrał dla uczestników Forum specjalną wiadomość.

– Polska odgrywa tu kluczową rolę i nie mogę przecenić strategicznego znaczenia waszego kraju dla rolnictwa UE. Jako jeden z naszych największych producentów rolnych Polska wnosi istotny wkład w dostawy żywności w Europie. A także odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego na całym kontynencie – powiedział Christophe Hansen.

Dyskusja została podzielona na dwie części, wzięli w niej udział m.in. Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Michał Kołodziejczak – Sekretarz Stanu MRiRW Bogdan Pomianek – Zastępca Dyrektora Departament Wspólnej Polityki Rolnej, Joanna Czapla – Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, Leszek Szymański – Zastępca prezesa ARiMR, Jan Krzysztof Ardanowski – Poseł na Sejm, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus – Poseł na Sejm, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele nauki oraz reprezentanci środowisk rolniczych.

Dyskusja dotyczyła głównych wyzwań, przed którymi stoi unijne rolnictwo. W tym m.in. kryzysów geopolitycznych, zmian klimatycznych, niestabilności rynków oraz presji konsumentów na zrównoważoną produkcję żywności. Uczestnicy zastanawiali się również nad możliwym kształtem nowej WPR po 2027 roku. Oraz sposobami jej adaptacji do zmieniających się realiów społeczno-gospodarczych.​

Minister Siekierski: za drogie kredyty

Minister Czesław Siekierski podkreślił konieczność wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym. Ich udział procentowy w zyskach z produkcji żywności powinien wzrosnąć. Zwrócił również uwagę na problem wysokiego oprocentowania kredytów inwestycyjnych w Polsce. Jest ono dwukrotnie wyższe niż w Europie, co nie sprzyja rozwojowi sektora.

Damian Murawski z Ogólnopolskiego Oddolnego Protestu Rolników wyraził obawy dotyczące napływu żywności z Ukrainy do Polski i Europy. Uznał to za jedno z największych wyzwań.

Grzegorz Majewski z Ruchu Młodych Farmerów zwrócił uwagę na potrzebę jasnych i praktycznych przepisów, które nie będą blokować działalności spółdzielni rolniczych i grup producenckich.

Joanna Czapla z MRiRW poinformowała o trwających pracach nad pakietem deregulacji i uproszczeń w aktualnej wersji WPR w ramach Planu Strategicznego, które mają uwzględniać postulaty rolników.

Na zakończenie dnia odbył się inspirujący panel pt. „Startupy rolnicze – od pomysłu do sukcesu w agrobiznesie”. Młodzi przedsiębiorcy zaprezentowali w nim swoje innowacyjne projekty związane z rolnictwem, przetwórstwem i nowoczesnymi usługami dla wsi. Przykłady udanych wdrożeń pokazały, że kreatywność, odwaga i wykorzystanie technologii mogą stanowić realny impuls do rozwoju nowoczesnego agrobiznesu w Polsce.

Forum dialogu

Pierwszy dzień VII Europejskiego Forum Rolniczego potwierdził, że sektor rolny stoi dziś w obliczu głębokich przemian. Ale jednocześnie ma ogromny potencjał do rozwoju – o ile zostanie odpowiednio wsparty przez politykę publiczną, naukę i innowacje. Forum pozostaje jedną z najważniejszych platform dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami życia rolniczego i wiejskiego. Umożliwia konstruktywną wymianę doświadczeń, opinii i pomysłów na przyszłość.

Obrady Forum potrwają do 27 marca. Szczegółowy program drugiego dnia wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej: https://forum-jasionka.pl/program/agenda

Partnerem Strategicznym VII edycji Europejskiego Forum Rolniczego 2025 jest spółka biotechnologiczna Bio-Gen. Partnerami regionalnymi Forum są: Województwo Podkarpackie oraz Gmina Trzebownisko. Jednym z patronów medialnych jest Polski Portal Rolniczy i Konsumencki.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/rolnicza-potega-na-targach-agrotech-w-kielcach/

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.