22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Tarcza antyinflacyjna zostaje. Będą zmiany wymuszone przez KE

Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tak długo, jak się da, Polska utrzyma zerowe stawki VAT na żywność.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki na pytanie, czy już zapadła decyzja o rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, odpowiedział, że z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, a jedynie przyjmie ona nową formę ze względu na brak zgody na nią ze strony KE.

Premier podkreślił, że „ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT”.

Morawiecki podkreślił, że Polska nie chce kolejnego konfliktu w Komisją Europejską. „Chcemy zastąpić je (obniżone stawki VAT – red.) innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (…) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać” – podkreślił premier.

Dodał, że będzie to możliwe przez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one były buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.