21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Światowy Dzień Jabłka. Co drugie polskie jabłko jest z Mazowsza

Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego. Warto pamiętać, że co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza - powiedział w środę, w Światowy Dzień Jabłka marszałek Mazowsza Adam Struzik.

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jak pokazują badania, to ulubiony owoc Polaków. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada 16 kg jabłek rocznie.

„Najlepsze owoce pochodzą z Mazowsza. To właśnie tutaj dojrzewa, co drugie polskie jabłko” – podał w komunikacie urząd marszałkowski. Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego. Do „największego sadu Europy” zaliczają się gminy Błędów, Belsk Duży, Grójec i Warka.

– Gorąco zachęcam do kupowania i jedzenia mazowieckich jabłek, oczywiście nie tylko w światowy dzień jabłka, ale, na co dzień. W ten sposób wspieramy nie tylko nasze zdrowie, ale i liczne mazowieckie sady. A warto pamiętać, że co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Pionierem w tej dziedzinie są gminy z powiatów grójeckiego i wareckiego – zachęcał Struzik.

Obfite i udane zbiory w tym rejonie zawdzięczamy szczególnemu mikroklimatowi i staraniom wielopokoleniowych rodzin sadowników. To właśnie, dlatego jabłka z Mazowsza są tak doskonałe. Prym w rankingu najsmaczniejszych, najbardziej znanych i docenianych odmian wiodą m.in. Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. To właśnie na nie jest największe zapotrzebowanie.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.