23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Statki ze zbożem wypłynęły z ukraińskich portów

Trzy statki ze zbożem opuściły porty ukraińskie do południa we wtorek - poinformowało centrum koordynacyjne ONZ. Jest to drugi dzień ruchu statków od wycofania się Rosji z umowy o bezpiecznym eksporcie ukraińskich produktów przez Morze Czarne.

Jak wynika z centrum koordynacyjnego ONZ, że przejście statków zostało uzgodnione przez delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ, a delegacja Rosji została o nim poinformowana.

Dodano, że koordynator ONZ ds. eksportu zboża z Ukrainy Amir Abdulla, kontynuuje rozmowy ze wszystkimi trzema państwami, zabiegając o przywrócenie pełnego udziału stron.

Tymczasem agencja Interfax Ukraina podała – powołując się na serwis Marinetraffic, który monitoruje ruch statków – że z portu w Odessie wypłynęły we wtorek cztery statki z ładunkiem zboża. Z odeskiego portu wypłynęły: SSI Challenger pod banderą Wysp Marshalla, Nimet Torlak pod banderą Liberii, Bomustafa O, pod banderą panamską i Sealock pod banderą Tanzanii. Jednostki płyną do Stambułu i portu Mersin w południowej Turcji.

W poniedziałek Turcja i ONZ kontynuowały inspekcje statków ze zbożem, zgodnie z porozumieniami, już bez udziału kontrolerów z Rosji. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że wstrzymuje ruch swoich statków w „korytarzu zbożowym”, którego utworzenie przewidywały umowy z Turcją i ONZ.

W weekend Rosja wycofała się z zawartej latem umowy w sprawie bezpiecznego eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Więcej na ten temat czytaj tutaj:

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.