Jak poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow, statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu. Ikaria Angel miała przewieźć 40 tys. ton zboża dla Etiopii w ramach Programu Żywnościowego ONZ – oznajmił Kubrakow na Twitterze. „Ta żywność przeznaczona była dla mieszkańców będącej na skraju głodu Etiopii. Z powodu zamknięcia przez Rosję „korytarza zbożowego” eksport jest niemożliwy” – dodał.
Moskwa w sobotę ogłosiła, że zawiesza swój udział w tzw. inicjatywie zbożowej w związku z rzekomym „atakiem terrorystycznym na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne, które biorą udział w zabezpieczeniu korytarza zbożowego”.
W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja świadomie zaostrza kryzys żywnościowy już od września, blokując ruch statków z ukraińskimi produktami rolnymi. Jak poinformował Zełenski, w tzw. korytarzu zbożowym powstał zator składający się ze 176 statków, które nie mogą płynąć zgodnie z wyznaczoną trasą.
Tymczasem, jak poinformowała agencja Reutera, ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich. Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, trzy delegacje zgodziły się również na zapewnienie inspekcji
ONZ, Turcja i Ukraina zgodziły się w niedzielę na plan odblokowania 14 statków, które znajdują się na wodach tureckich, dzień po tym jak Rosja zawiesiła swój udział w inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym, która pozwoliła na eksport żywności z ukraińskich portów – poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
W oświadczeniu podanym przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule powiedziano, że trzy delegacje zgodziły się również na zapewnienie w poniedziałek inspekcji dla 40 statków wypływających z Morza Czarnego.
22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ podpisali umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie. Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.