12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Sławomir Gacka: probiotyki alternatywą dla nawozów syntetycznych i środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2021 r. skontrolowała środki ochrony roślin pod względem jakości. Wykazano 25 nieprawidłowości, które dotyczyły głównie nielegalnych środków ochrony roślin oferowanych w sprzedaży obnośnej na targowiskach. O komentarz Polski Portal Rolniczy poprosił Sławomira Gackę, prezes zarządu ProBiotics Polska oraz dyrektor Krajowego Centrum Mikroorganizmów:
Sławomir Gacka, Probiotics Polska
Sławomir Gacka, prezes ProBiotics Polska

Kontrola wykazała nieprawidłowości w 25 próbkach na ponad 300, co stanowi 8 proc. całości. Jak mówią osoby profesjonalnie przygotowane do badań, nawet jednak jedna nieprawidłowa próbka stanowi skazę, której być nie powinno.

Nie chciałbym kategoryzować, czy 25 na 300 to jest dużo czy mało, ale na pewno stanowi to bardzo poważny problem. Kontrole i tak są wyrywkowe, więc można sobie wyobrazić, że gdybyśmy dotknęli serca problemu, to jego skala byłaby znacznie większa. Jeżeli przeniesiemy to na uszczerbek zdrowotny, to widzimy poważną sytuację społeczną i bardzo duże wydatki, które w ślad za tym wędrują.

Na pewno istotna jest informacja, że są pozostałości, których być nie powinno. Ta informacja powinna mobilizować, żeby robić przegląd środków, które są niebiodegradowalne lub trudno biodegradowalne, i zachęcać rolników do ich wycofania, a w ich miejsce wprowadzali metody biologiczne, pozwalające walczyć z chorobami i szkodnikami. Dzisiaj jest już szeroka gama możliwości.

My to pokazujemy w probiotechnologii z probiotykami, czyli preparatami opartymi o dobre bakterie, pożyteczne mikroorganizmy. Pokazujemy potencjał mikroorganizmów w połączeniu z różnymi substancjami roślinnymi, z aminokwasami, z kwasami, z witaminami, z olejkami eterycznymi itd. Możliwości, aby nie używać środków chemicznych jest naprawdę dużo. Pamiętajmy, że pozostawiają one ślad toksyczny w owocach, w warzywach, w płodach rolnych, które później trafiają na nasze stoły.  

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.