20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Rząd przedłuża pomoc zbożową i nawozową, powołuje komisje „suszowe”

Rząd przyjął rozwiązania mające na celu m.in. przedłużenia terminów w naborze wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż i do nawozów oraz wprowadzenia pomocy dla firm, które zakupiły polską, mokrą kukurydzę - poinformował minister rolnictwa Robert Telus.

Jak poinformował Robert Telus, zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów, przyjętymi w trybie obiegowym, zostały przedłużone następujące terminy:

  • do 15 lipca (było: 30 czerwca) 2023 r. został przedłużony termin sprzedaży, a do 31 lipca 2023 r. termin składania wniosków o pomoc do sprzedanych zbóż i rzepaku lub rzepiku;
  • do 15 maja (było: 31 marca) 2023 r. został przedłużony termin zakupu, a do 31 lipca 2023 r. termin składania wniosków o pomoc do zakupu nawozów.

Szef resortu rolnictwa przekazał również informację o wprowadzeniu pomocy dla firm, które zakupiły polską, mokrą kukurydzę. Będą one mogły otrzymać dopłatę 200 zł do sprzedanej tony. Minister Telus podkreślił, że będzie dokładnie skontrolowane, czy kukurydza faktycznie została zakupiona w Polsce – bo tylko ta będzie objęta pomocą. Przypomniał też, że potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej na udzielenie tej pomocy.

Realizowana pomoc

Minister Telus poinformował także, że na konta ok. 40 tys. rolników trafiło już ok. 420 mln zł za sprzedane zboże. Z kolei w naborze o pomoc w budowie silosów złożono już ponad 9,5 tys. wniosków na kwotę prawie 400 mln zł.

Telus podął również temat suszy. – W tym roku zostaną powołane komisje, które będą działać równolegle do aplikacji suszowej. Będziemy przyglądać się różnicom i reagować, jeśli będą duże – poinformował minister Telus.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.