17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Rosyjska ropa zniknie z Europy. Oto plan UE

Unia Europejska szykuje szósty pakiet sankcji na Rosję. Uwzględnia on zakończenie importu ropy i wszelkich produktów rafineryjnych z Rosji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. Dotyczy on zakazu importu ropy naftowej i izolacji rosyjskiego sektora finansowego.

– Chcemy zmaksymalizować presję na Rosję i zminimalizować szkody dla nas i naszych partnerów – powiedziała von der Leyen. Wyjaśniła, że zakaz kupowania ropy naftowej z Rosji będzie obejmował zarówno surowiec pozyskiwany z morza, rurociągami, jak również dotyczyć będzie surowej ropy.

Podkreśliła też, że ze względu na różną specyfikę gospodarek europejskich niektóre kraje będą wciągane w system sankcyjny stopniowo, tak by do końca roku nie było w Europie rosyjskiej ropy. – W ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku – zaznaczyła.

Szósty pakiet sankcji obejmie również rosyjski system bankowy, zakłada bowiem odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego.

Ponadto, Unia proponuje plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny. Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform. „Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej” — zapewniła przewodnicząca KE.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.