20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Polskie jabłka i gruszki będą eksportowane do USA?

Wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas rozmowy z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim
Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas rozmowy z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. Fot. MRiRW

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w środę doszło do spotkania ministra Kowalczyka z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

Jak przekazano, podczas spotkania wymieniono opinie na temat perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie. Dodano, że ważnym tematem rozmowy było również bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie.

Resort wskazał, że omówiono również program planowanej na 16 maja wizyty w Polsce sekretarza rolnictwa USA Toma Vilsacka.

Podczas spotkania, wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na pozytywny trend w eksporcie rolno-spożywczym do USA, w tym w zakresie sprzedaży mięsa wieprzowego. Podkreślił zainteresowanie szybkim otwarciem możliwości eksportu kolejnych kategorii produktów rolno-spożywczych, przede wszystkim jabłek i gruszek.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. – 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. – trzecia pozycja, po Czechach i Słowacji).

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.