5 listopada 2024
Szukaj
Close this search box.

Rolnicy coraz większymi pesymistami. Pokazują to dane GUS

W 42 proc. gospodarstw rolnych w naszym kraju sytuacja uległa pogorszeniu w drugim półroczu 2021 r. – wynika z najnowszych danych GUS. Najbardziej krytycznie koniunkturę w rolnictwie oceniły osoby prowadzące gospodarstwa wielokierunkowe.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w ocenie rolników zmiany, jakie miały miejsce w II półroczu 2021 r., jak i bieżąca (grudzień 2021 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Pesymistyczne były również prognozy na I półrocze 2022 r.

Opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych różniły się jednak w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.

Opinie rolników

I tak osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi były bardziej pesymistyczne w ocenie sytuacji niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej.

Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej korzystniej oceniały koniunkturę niż użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali użytkownicy gospodarstw indywidualnych wielokierunkowych.

Najmniej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni do 1 ha użytków rolnych oraz użytkownicy gospodarstw o powierzchni pow. 10-15 ha.

A najwięcej optymistycznych opinii wyrażali rolnicy w wieku do 24 lat, z wyższym wykształceniem rolniczym oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne w okresie od 2 do 5 lat.

Cały raport GUS znajdziesz tutaj:

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.