20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Posiłki wegańskie będą obowiązkowo dostępne w obiektach sprzedających żywność i napoje?

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej, której celem jest prawne zobligowanie "obiektów prywatnych i publicznych sprzedających żywność i napoje" do zapewnienia "wegańskiej alternatywy".

„Organizatorzy inicjatywy wystąpili o przepisy prawa, które jednoznacznie wymagałyby, aby wegańska alternatywa była dostępna w obiektach prywatnych i publicznych sprzedających żywność i napoje w Europie. Twierdzą oni, że stanowiłoby to odpowiedź na rosnącą społeczną świadomość praw zwierząt. A także pomogłoby w walce z kryzysem klimatycznym dzięki zwiększeniu spożycia żywności pochodzenia roślinnego i zmniejszeniu kosztów żywności” – czytamy w oświadczeniu prasowym KE.

Od momentu rejestracji inicjatywy organizatorzy mają pół roku, aby rozpocząć zbieranie pod nią podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu. W każdym przypadku musi przedstawić uzasadnienie.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.