21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę. Nabór wniosków kolejny raz przedłużony

Po raz kolejny MRIRW przedłużyło nabór wniosków o pomoc klęskową. Ostateczny termin minie nie 23 a 30 listopada. Zwiększona też zostanie ogólna kwota pomocy.

– W związku z tym, że wniosków o pomoc klęskową było bardzo dużo, również ze względu na to, że aplikacja suszowa się zawieszała podjęliśmy decyzję o przedłużeniu naboru tych wniosków do 30 listopada – poinformował na konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk.

Jest to już drugi raz w tym miesiącu, kiedy nabór wniosków o pomoc klęskową jest przedłużany. Poprzedni termin został wyznaczony na 23 listopada.

– Wsłuchując się w głosy rolników, podjąłem też decyzję o umożliwieniu załączenia dokumentów nie tylko w postaci faktur, ale również innych dokumentów sprzedaży, typu umowy między rolnikami czy oświadczenia rolnika, który sprzedawał na targowisku – dodał minister rolnictwa.

Wicepremier poinformował też, że planowane jest zwiększenie pierwotnie zadekretowanej kwoty na to wsparcie w wysokości 450 mln zł na 600 mln zł.

Zaznaczył przy tym, że i tak środków może nie wystarczyć, aby rolnicy otrzymali tyle, ile pierwotnie zakładano. Zastosowany zostanie wówczas współczynnik korygujący, co może oznaczać wypłatę w wysokości nie 5 tys. zł. ale 2 lub 3 tys. zł.

Minister dodał, że projekt odpowiedniego rozporządzenia w sprawie przesunięcia terminu składania wniosków na 30 listopada oraz dopuszczenia innych dokumentów sprzedaży niż faktura, został dopiero przedłożony Radzie Ministrów. – Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch – trzech dni zostanie zaakceptowany – poinformował Kowalczyk.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.